HMP U18 oraz U20 - analiza województw - cześć II
HMP U18 oraz U20 - analiza województw - cześć II
Województwa: łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie
Tab.1 Zestawienie udziału zawodników oraz zdobytych medali
Województwo | HMP 2021 | Udział K | Udział M | RAZEM | Udział zawodników | Medale | |||||
Ldk! | Ogółem | Ldk! | Ogółem | Ldk! | Ogółem | Ldk! | Ldk! | Ogółem | Skuteczność Ldk! | ||
łódzkie | U18 | 20 | 33 | 23 | 47 | 43 | 80 | 53,75% | 8 | 12 | 66,67% |
U20 | 3 | 13 | 17 | 22 | 20 | 35 | 57,14% | ||||
małopolskie | U18 | 16 | 18 | 8 | 11 | 24 | 29 | 82,76% | 5 | 7 | 71,43% |
U20 | 8 | 10 | 7 | 11 | 15 | 21 | 71,43% | ||||
mazowieckie | U18 | 29 | 50 | 21 | 43 | 50 | 93 | 53,76% | 11 | 13 | 84,62% |
U20 | 17 | 30 | 18 | 27 | 35 | 57 | 61,40% | ||||
opolskie | U18 | 8 | 8 | 5 | 5 | 13 | 13 | 100,00% | 6 | 6 | 100,00% |
U20 | 4 | 4 | 5 | 9 | 9 | 13 | 69,23% | ||||
średnia | 68,68% |
Wysoki odsetek zawodników Ldk!, uczestników Halowych Mistrzostw Polski, występuje w województwach małopolskim (U18-82,76%, U20-71,43%) i opolskim (U18-100%, U20-69,23%). Zawodnicy spod znaku Ldk! woj. opolskiego zdobyli wszystkie medale przypadające temu województwu. Również i w tych 4. analizowanych województwach ponad 2/3 (68,68%) wszystkich uczestników Halowych Mistrzostw Polski w obu kategoriach, to zawodnicy, którzy byli objęci projektem Lekkoatletyka dla każdego!
Zestawienie medali w poszczególnych województwach.
Tab.2 Województwo łódzkie
Kategoria | Konkurencja | Medal | Wynik | Zawodnik/-czka | Klub | Trener/-rka |
U18 | 60m | brazowy | 7.82 | WÓJCIK Natalia | BKL Bełchatów | MANTYK Łukasz |
300m | złoty | 39.70 | MATYŚKIEWICZ Maja | UKS Czempion Bełchatów | RYBARCZYK Dariusz | |
tyczka | srebrny | 3.70 | WODZIŃSKA Weronika | MKS Aleksandrów Łódzki | ZDRAJKOWSKI Paweł, OSTOJSKI Piotr | |
300m | brazowy | 35.41 | MATERA Mateusz | AZS Łódź | BRÓDKA Daniel, WĘGLARSKI Krzysztof | |
U20 | 3 skok | brazowy | 12.00 | KŁOSIŃSKA Anna | UKS Vis Skierniewice | BARSKA Jolanta |
60m | brazowy | 6.86 | GÓRNY Mateusz | BKL Bełchatów | MANTYK Łukasz | |
3 skok | srebrny | 14.39 | BRACKI Jakub | BKL Bełchatów | MANTYK Łukasz | |
3 skok | brazowy | 14.30 | GABRYSIAK Szymon | MUKS Park Zduńska Wola | SZEWCZYK Tomasz |
Na uwagę zasługuje wynik zwyciężczyni biegu na 300m w kategorii U18 Mai Matyśkiewicz podopiecznej trenera Dariusza Rybarczyka, która poprawiła swój rekord życiowy o ponad dwie sekundy z poprzedniego roku (42,00 w 2019).
Tab.3 Województwo małopolskie
Kategoria | Konkurencja | Medal | Wynik | Zawodnik/-czka | Klub | Trener/-rka |
U18 | 600m | srebrny | 1:34.76 | SKIMINA Emilia | KS AZS AWF Kraków | GIZA Andrzej |
60m | brazowy | 7.06 | GORZKOWICZ Michał | WKS Wawel Kraków | CZYŻ Radosław | |
U20 | 60 pł | złoty | 8.40 | NAGIĘĆ Weronika | KS AZS AWF Kraków | GIZA Maciej |
60m | złoty | 6.78 | PIETRUSA Jakub | UKS bieganie.pl Stryszawa | KUKLA Rafał | |
200m | srebrny | 21.68 | PIETRUSA Jakub | UKS bieganie.pl Stryszawa | KUKLA Rafał |
Z kolei w woj. Małopolskim wyróżnia się zawodnik z małej miejscowości-wsi Stryszawa, Jakub Pietrusa- 6,78 sek. w biegu na 60m w kategorii U20- trener Rafał Kukla.
Tab.4 Województwo mazowieckie
Kategoria | Konkurencja | Medal | Wynik | Zawodnik/-czka | Klub | Trener/-rka |
U18 | 300m | srebrny | 40.20 | SUCHENEK Aleksandra | OKS Skra Warszawa | BALCERZAK Piotr |
600m | złoty | 1:33.06 | SUCHOWOLAK Lena | UKS Filipides Teresin | ANDRYSZCZYK Andrzej | |
tyczka | brązowy | 3.60 | OLSZEWSKA Natalia | OKS Skra Warszawa | GAWENDA Andrzej | |
w dal | srebrny | 5.66 | ADAMCZYK Julia | RLTL Optima Radom | BŁASIŃSKI Artur | |
kula | złoty | 16.13 | MAŚLANA Zuzanna | MLKL Płock | NISZTOR Mirosław | |
1000m | złoty | 2:52.51 | WRÓBEL Wiktoria | WLKS Nowe Iganie | CHOJECKA-LEANDRO Lidia | |
tyczka | złoty | 5.07 | GAWENDA Michał | OKS Skra Warszawa | GAWENDA Andrzej | |
7 bój | złoty | 5047 | KAMIONEK Patryk | UKS LA Basket Warszawa | BOROŃ Adam | |
U20 | wzwyż | brązowy | 1.72 | WYSOCKA Alicja | KS Orzeł Warszawa | PODRAŻKO Marian |
tyczka | brązowy | 4.55 | MARCINIEWICZ Bartosz | AZS-AWF Warszawa | MASTALERZ Janusz | |
3000m | srebrny | 8:30.98 | GOS Mateusz | RLTL Optima Radom = | BŁASIŃSKI Artur |
Wielu zawodników kategorii U18 z tego województwa reprezentuje wysoki poziom sportowy. Świadczą o tym rezultaty Leny Suchowolak w biegu na 600m U18 (1:33,06)- trener Andrzej Andryszczyk, Zuzanny Maślanej w pchnięciu kulą U18 (16,13)-trener Mirosław Nisztor oraz Michała Gawendy, który poprawił 20. Letni rekord Polski w skoku o tyczce U18-5,07- trener Andrzej Gawenda.
Tab.5 Województwo opolskie
Kategoria | Konkurencja | Medal | Wynik | Zawodnik/-czka | Klub | Trener/-rka |
U18 | 60m | złoty | 7.67 | GREINER Olivia | AZS KU Politechniki Opolskiej Opole | ZIEMBA Krzysztof |
wzwyż | brązowy | 1.72 | KOKOT Katarzyna | AZS KU Politechniki Opolskiej Opole | DZIUBA Jacek | |
kula | złoty | 17.46 | BUCHWALD Jakub | AZS KU Politechniki Opolskiej Opole | BUŚKO Michał | |
pchnięcie kulą | srebrny | 16.14 | MAZUR Tobiasz | LUKS Chemik Kędzierzyn-Koźle | ZIEMBA Krzysztof | |
U20 | kula | srebrny | 16.87 | KOREJBA Jakub | LUKS Chemik Kędzierzyn-Koźle | DOMIN Adam, ZIEMBA Krzysztof |
1500m | złoty | 3:45.62 | RAK Filip | AZS KU Politechniki Opolskiej Opole | OLSZEWSKI Mirosław, DZIUBA Jacek |
Rekordzista Polski na otwartym stadionie w biegu na 1500m U18 Filip Rak uzyskał wynik lepszy od poprzedniego halowego rekordu U20, uzyskując 3:45,62 na 1500m- trener Jacek Dziuba. Dobry wynik na 60m U18 uzyskała podopieczna Krzysztofa Ziemby, Oliwia Greiner- 7,62 s.
W III części przedstawimy analizę województw podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, śląskiego.
Opracowanie - Marek Wochna.