HMP U18 oraz U20 - analiza województw - podsumowanie
Część IV.
- Województwa: świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie
Tab.1 Zestawienie udziału zawodników oraz zdobytych medali
województwo | HMP 2021 | udział K | udział M | RAZEM | Udział zawodników | medale | |||||
Ldk! | ogółem | Ldk! | ogółem | Ldk! | ogółem | Ldk! | Ldk! | ogółem | skuteczność Ldk! | ||
świętokrzyskie | U18 | 8 | 8 | 3 | 3 | 11 | 11 | 100,00% | 3 | 3 | 100,00% |
U20 | 1 | 2 | 1 | 4 | 2 | 6 | 33,33% | ||||
warmińsko-mazurskie | U18 | 17 | 25 | 7 | 12 | 24 | 37 | 64,86% | 3 | 6 | 50,00% |
U20 | 4 | 8 | 6 | 12 | 10 | 20 | 50,00% | ||||
wielkopolskie | U18 | 18 | 28 | 21 | 37 | 39 | 65 | 60,00% | 12 | 31 | 38,71% |
U20 | 12 | 24 | 7 | 30 | 19 | 54 | 35,19% | ||||
zachodniopomorskie | U18 | 13 | 15 | 10 | 13 | 23 | 28 | 82,14% | 2 | 5 | 40,00% |
U20 | 5 | 11 | 8 | 15 | 13 | 26 | 50,00% |
Nieznacznie poniżej 60% uczestników Halowych Mistrzostw Polski w obu kategoriach, to zawodnicy, którzy byli objęci projektem Lekkoatletyka dla każdego! Najwyższy wskaźnik procentowy uczestników spod znaku Ldk! występuje w województwie zachodniopomorskim, odpowiednio: U18- 82,14%, U20-50%. Warto zwrócić uwagę na wysoką, ogólną zdobycz medalową województwa wielkopolskiego- 31 medali, z czego 12 przypadło zawodnikom spod znaku Ldk!
Zestawienie medali w poszczególnych województwach.
Tab.2 Województwo świętokrzyskie
kateg. | konkurencja | medal | wynik | zawodnik/-czka | klub | trener/-rka |
U18 | 2000m | złoty | 6:16.26 | SZYDŁOWSKA Julia | UKS Żaczek Połaniec | SZYDŁOWSKI Sławomir |
2000m | srebrny | 6:17.81 | PERYT Maja | KLKS Juventa-Kobex Starachowice | KUBIEC Dawid | |
U20 | 400m | srebrny | 48.64 | SOBURA-DURMA Jakub | KKL Kielce | TIETIERIN Paweł |
W województwie świętokrzyskim wszystkie medale zdobyli zawodnicy Ldk! Na wyróżnienie zasługuje zwyciężczyni biegu na 2000m- U18, Szydłowska Julia, podopieczna Szydłowskiego Sławomira z niewielkiego klubu UKS Żaczek Połaniec.
Tab.3 Województwo warmińsko-mazurskie
kateg. | konkurencja | medal | wynik | zawodnik/-czka | klub | trener/-rka |
U18 | 60m pł | brązowy | 8.69 | STEMPKOWSKA Kamila | KS Drwęca Nowe Miasto Lubawskie | PRUSAKOWSKI Leon |
kula | brązowy | 14.35 | MARSZELEWSKA Joanna | NKS Nowe Miasto Lubawskie | BUKOWIECKI Maciej | |
kula | brązowy | 15.69 | KIJEWSKI Karol | MKL Jurand Szczytno | BUKOWIECKI Maciej | |
U20 | brak |
Dobre wyniki z tego województwa uzyskali: Kamila Stempkowska w biegu na 60 m pł- trener Leon Prusakowski oraz Joanna Marszelewska w pchnięciu kulą- trener Maciej Bukowiecki
Tab.4 Województwo wielkopolskie
kateg. | konkurencja | medal | wynik | zawodnik/-czka | klub | trener/-rka |
U18 | 60m | srebrny | 7.80 | KLAR Oliwia | KS Stal LA Ostrów Wlkp. | WALCZAK Michał |
wzwyż | srebrny | 1.72 | TWARDOWSKA Emilia | KS Stal LA Ostrów Wlkp. | WALCZAK Michał | |
3 skok | brązowy | 11.40 | WITKOWSKA Julia | KS Gwardia Piła | CHWAŁEK Jarosław | |
5 bój | brązowy | 3503 | KADŁUBOWICZ Weronika | UKS Orkan Środa Wlkp. | SZOSTAK Janusz, ZAWORSKI Marek | |
chód 3km | srebrny | 14:32.80 | WIŚNIEWSKA Emilia | UKS 12 Kalisz | WIŚNIEWSKI Paweł | |
200m | brązowy | 22.56 | CEGŁA Kacper | KS Stal LA Ostrów Wlkp. | WALCZAK Michał | |
w dal | złoty | 6.82 | ROBOTNIKOWSKI Jakub | KS Stal LA Ostrów Wlkp. | WALCZAK Marek | |
3 skok | brązowy | 13.64 | KACZOR Marcin | UKS Orkan Środa Wlkp. | CICHOWLAS Agnieszka, KACZOR Mieczysław, ZAWORSKI Marek | |
U20 | 200m | złoty | 24.27 | ZIMNA Marta | LUKS Orkan Września | PUJDAK Andrzej |
400m | srebrny | 55.84 | GUZOWSKA Martyna | LUKS Orkan Września | PUJDAK Andrzej, PAWLAK Przemysław | |
60m pł | brązowy | 8.62 | MAJEWSKA Marika | LUKS Orkan Września | PUJDAK Andrzej, PAWLAK Przemysław | |
kula | złoty | 17.67 | RODZIAK Damian | UKS Orkan Środa Wlkp. | KOBIERSKI Andrzej |
Województwo wielkopolskie tradycyjnie z imprez mistrzowskich przywozi worek medali. Sumując zdobycze w obu kategoriach uzyskali 1. Miejsce w klasyfikacji medalowej. Walnie do tego sukcesu przyczynili się zawodnicy Ldk! Bardzo dobrze zaprezentowała się podopieczna Andrzeja Pujdaka, Marta Zimna zwyciężczyni biegu na 200m- 24,27 sek. w kategorii U20. Zasługują na uwagę wyniki: Emilia Wiśniewska w chodzie na 3km- trener Wiśniewski Paweł, zdobywca złotego medalu w pchnięciu kulą z wynikiem 17,67,Damian Rodziak- trener Andrzej Kobierski.
Tab.5 Województwo zachodniopomorskie
kateg. | konkurencja | medal | wynik | zawodnik/-czka | klub | trener/-rka |
U18 | 3 skok | złoty | 14.11 | WILK Cezary | LLKS Pomorze Stargard | ŚWIERCZYŃSKI Sławomir, GOŁDYN Bartosz |
U20 | 60m pł | srebrny | 8.00 | ŁOSIN Rafał | MKL Szczecin | BINDASZEWSKA Hanna |
Obaj medaliści uzyskali wartościowe rezultaty. I tak: Cezary Wilk zwycięża w kat. U18 w trójskoku z wynikiem 14,11m- trenerzy Sławomir Świerczyński, Bartosz Gołdyn,
Rafał Łosin uzyskuje dobry wynik w biegu na 60 m pł (8,00 sek.), kat. U20- trener Hanna Bindaszewska.
- PODSUMOWANIE:
Na Halowych Mistrzostw Polski 2021 w lekkiej atletyce w kategoriach U18 (junior młodszy), U20 (junior), senior oraz imprezie dla dzieci i młodzików- U16 udział młodych lekkoatletów spod znaku Ldk! znacząco wpłynął na liczbę wszystkich uczestników roku 2021. W najważniejszych imprezach halowych ogólny wzrost uczestników był wyraźny, co było ciekawym zjawiskiem przy panującej pandemii i obostrzeniach. Wskazuje to na dużą determinację szkoleniowców w celu utrzymania poziomu i aktywności lekkoatletycznej młodzieży.
Tab. 5 Udział zawodników Ldk! w województwach w w kategoriach U18 i U20
województwo | uczestnicy | medale | ||||
Ldk! | ogółem | Ldk!% | Ldk! | Ogółem | skuteczność % | |
dolnośląskie | 62 | 88 | 70,45 | 11 | 16 | 68,75 |
kujawsko-pomorskie | 66 | 89 | 74,16 | 9 | 11 | 81,82 |
lubelskie | 21 | 32 | 65,63 | 5 | 5 | 100,00 |
lubuskie | 16 | 28 | 57,14 | 6 | 9 | 66,67 |
łódzkie | 63 | 135 | 46,67 | 8 | 12 | 66,67 |
małopolskie | 39 | 50 | 78,00 | 5 | 7 | 71,43 |
mazowieckie | 85 | 150 | 56,67 | 11 | 13 | 84,62 |
opolskie | 22 | 26 | 84,62 | 6 | 6 | 100,00 |
podkarpackie | 35 | 50 | 70,00 | 10 | 14 | 71,43 |
podlaskie | 26 | 35 | 74,29 | 7 | 8 | 87,50 |
pomorskie | 60 | 103 | 58,25 | 7 | 14 | 50,00 |
śląskie | 63 | 110 | 57,27 | 8 | 13 | 61,54 |
świętokrzyskie | 13 | 17 | 76,47 | 3 | 3 | 100,00 |
warmińsko-mazurskie | 34 | 57 | 59,65 | 3 | 6 | 50,00 |
wielkopolskie | 58 | 119 | 48,74 | 12 | 31 | 38,71 |
zachodniopomorskie | 36 | 54 | 66,67 | 2 | 5 | 40,00 |
POLSKA | 699 | 1143 | 65,29% | 113 | 173 | 71,20% |
Największy odsetek zawodników Ldk! uczestników HMP 2021 w obu kategoriach występuje w
Województwach; opolskim (84,62%), małopolskim (78,00%) i świętokrzyskim (76,47%). W zdobyczach medalowych Ldk! przoduje także województwa opolskie i świętokrzyskie po 100%.
Analizując udział uczestników HMP 2021, w każdym województwie z osobna, w obu kategoriach- U18 i U20, sytuacja przedstawia się następująco:
Ryc. 1 Uczestnicy HMP 2021 w kategoriach U18 i U20
Ryc. 2 Mapa Polski- liczba uczestników Ldk! na HMP 2021 w kategoriach U18 i U20
Podsumowując zdobycze medalowe lekkoatletów Ldk! widać podobną tendencję wzrostu udziału w ogólnej sumie medali do zdobycia na HMP 2021.
Ryc. 4 Medale Ldk! województwach na HMP 2021 w kategoriach U18 i U20
Ryc. 5 Medale Ldk! w HMP 2021 w województwach
Opracowanie - Marek Wochna.