Mistrzostwa Polski U16 - Karpacz

 Mistrzostwa Polski U16- Karpacz 2021 młodych lekkoatletów za nami.

   Rozgrywany po raz kolejny Mały Memoriał im. Janusza Kusocińskiego, a od 2012 roku w randze Mistrzostw Polski w kategorii młodzik (U16) przyniósł wiele emocjonalnych pojedynków na karpackim stadionie im. Ireny Szewińskiej oraz grad znakomitych wyników. Pierwszego dnia poprawiono, bądź wyrównano cztery (w tym 3 dziełem zawodników Ldk!) nieoficjalne rekordy Polski w tej kategorii wiekowej.

     Już w serii eliminacyjnej biegu na 100m wynikiem 11.97s  rekord Polski Ewy Swobody wyrównała Maja Woźniak z Włocławka. Podopieczna Martyny Dobrosielskiej w biegu finałowym zdecydowanie pokonała rywalki i gdyby nie przeciwny wiatr miałaby szansę poprawić ten wynik. Bieg sprinterski chłopców, to zwycięstwo także zawodnika z Włocławka i wysoki poziom tej konkurencji. Trenowany na co dzień przez Marka Ziółkowskiego, Tomasz Bajraszewski zwyciężył w bardzo dobrym czasie-10.89s, zaledwie 0,02 sekundy gorszym od rekordu Polski. W ogóle cała trójka medalistów zasługuje na wyróżnienie: Sebastian Ligura z LKS Pogórze Skoczów:10,96s i Adrian Lepionka z KS Agros Zamość: 11.02s  wszyscy to uczestnicy programu Lekkoatletyka dla każdego!

Fot. 1 Sprinterski duet  z Włocławka- od lewej Maja Wożniak, trzeci od lewej Tomasz Bajraszewski wraz z trenerami

           Martyną Dobrosielską i Markiem Ziółkowskim

Rekord Polski poprawia Sebastian Antosiak w wieloskoku wynikiem 13.00m. Ten młody lekkoatleta pochodzący z Łęczycy a trenowany przez Mirosława Andrysiaka, jeszcze  tego samego dnia zwycięża w skoku wzwyż.

Fot. Podwójny złoty medalista Sebastian Antosiak wraz z trenerem Mirosławem Andrysiakiem na podium

 Dopiero w ostatnim pchnięciu zwycięstwo w konkursie zapewnia sobie Marcin Kuczaj (16.58m)  trenowany przez ojca Tomasz Kuczaja w klubie LKS Górnik Wałbrzych.

Fot. 3 Marcin Kuczaj przed decydującą probą

       Porywający finisz miał miejsce w biegu na 600m dziewcząt. Gdy wydawało się, że prowadząca bieg od samego początku Olga Wal z L KS Stal Mielec (trener Stanisław Zioło) nie da sobie wydrzeć zwycięstwa, to  na ostatnich metrach doskonałym finiszem popisała się pochodząca z Poznania Dorota Nowak Łażewska (trener Jan Grenda) i z czasem 1:31.61s wyprzedza Olgę (1:32.16s). Trzeba dodać, że zwyciężczyni biegu zabrakło 0,11s do poprawienia ponad 30-letniego rekordu Polski Małgorzaty Pskit.

Fot. 4 Zwyciężczyni 600m z trenerem Janem Grendą

     Na wysokim poziomie stał bieg dziewcząt na 300m przez pł. Faworyzowana Maria Jarosińska z Torunia (trenerka Dagna Wleklińska) na ostatnich metrach, w bardzo zaciętym pojedynku, przegrała ten bieg zajmując 2. miejsce z czasem 43.69s. Ze zwycięstwa i rekordu Polski (43.13s) cieszyła się radomianka Wiktoria Gadajska (trener Artur Błasiński).

Trzecia na mecie Amelia Zochniak z Bełchatowa (trener Dariusz Rybarczyk) uzyskała także bardzo dobry wynik-43.71s.

Fot. 5 Trener Artur Blasiński wraz z nową rekordzistką Polski Wiktorią Gadajską

Torunianka następnego dnia powetowała sobie niepowodzenie  i zwycięża  w biegu na 300m w doskonałym czasie 39.40s.

Fot. 6 Maria Jarosińska w blokach startowych

    Blisko poprawienia rekordu Polski były uczestniczki biegu na 2000m. Zwyciężyła wynikiem 6:24,54s, 14-latka Kaja Kulik (SKLA Sopot) trenowana przez Ryszarda Urbanka. Drugie miejsce dla aktualnej rekordzistki, a pochodzącej z Teresina, Elizy Galińskiej podopiecznej Andrzeja Andryszczyka.

  Drugi dzień Mistrzostw Polski U16 rozegrano przy bardzo sprzyjającej, słonecznej pogodzie. I również lekkoatletyczna młodzież spisała się dosłownie i w przenośni na medal. Wydarzeniem tego dnia był niesamowity bieg zawodniczki z Mielca (trener Stanisław Zioło). To druga z bliźniaczek, Martyna Wal (siostra Olga), niezwykle uzdolnionych do biegów średnich.  W porywającym, po praktycznie samotnym  biegu (zdjęcie)  poprawia o blisko 3 sekundy rekord Polski (2:48.69s).

     

Fot. 7  Martyna Wal na dystansie biegu 1000m

     Doskonale na tych mistrzostwach spisała się Olga Szlachta, zwyciężczyni z wczorajszego dnia skoku w dal (5.77m) oraz w niedzielę wieloskoku.

Fot. 8 Rekordzistka Polski Olga Szlachta w wieloskoku

Pochodząca z Ostrowa Wlkp.,  a trenowana przez Michała Walczaka rozprawiła się z własnym rekordem Polski i uzyskała 11.97m.

Na trzeciej pozycji w wieloskoku uplasowała się Maja Słodzińska, która odniosła w niedzielnym konkursie skoku wzwyż zdecydowane zwycięstwo (170cm). Trenowana przez Marka Ferfeta w klubie MKS Kusy Szczecin imponuje doskonałymi warunkami fizycznymi i dużym potencjałem motorycznym.

Fot. 9 Maja Słodzińska z trenerem Markiem Ferfetem

Fot. 10 Medalistki wieloskoku (drugie miejsce dla Maji Murach-UKS Atos Woźnice)

   Niezwykłą dramaturgię miał bieg dziewcząt na 80m przez płotki. Po dobrych biegach eliminacyjnych, gdzie uzyskano 5 wyników poniżej 12 sek. i niespodziewanemu nie ukończeniu biegu przez rekordzistę Polski Weronikę Gadajską, finalistki tego stanęły do decydującej rozgrywki. Zawodniczka AZS-AWF Katowice Zuzanna Zając, najlepsza w eliminacjach  (11.57s.) zahaczyła o plotek i nie ukończyła tego biegu.

Fot. 11 Pechowy bieg Zuzanny Zając

Nie mniej zwyciężczyni Amelia Kielar z Wałbrzycha trenowana przez Grzegorza Banaszka rozprawiła się ze starym rekordem i uzyskała 11.39s.

 

 Fot. 12 Amelia Kielar na podium

    Warto zwrócić uwagę na podwójnego medalistę tych Mistrzostw. Hubert Trościanka z ULKS Uczniak Szprotawa w sobotę był trzeci w rzucie oszczepem a  2. dnia  zwycięża w rzucie dyskiem (61.47m). Sądząc po osiągnięciach tego sportowca  w innych lekkoatletycznych konkurencjach, i jego predyspozycjach, sądzić można, że podopieczny Zygmunta Szwarca przejawia prawdziwy talent do konkurencji wielobojowych.

     Były to bardzo owocne Mistrzostwa Polski w tej kategorii wiekowej zawodników spod znaku Ldk! Na siedem nieoficjalnych rekordów Polski, aż sześć przypadło uczestnikom projektu Lekkoatletyka dla każdego!

Pełne wyniki - Karpacz

Galeria zdjęć PZLA

                                                                                    Opracował: Marek Wochna

Ps. Analiza startów uczestników Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych w późniejszym terminie

Podobne artykuły

Podsumowanie Ldk! 2014-2021- Udział w imprezach międzynarodowych

autor: Jesień Paweł - 9 Październik 2021

EKOatleci Parki Narodowe - harmonogram zajęć

autor: Jesień Paweł - 9 Wrzesień 2021