Analiza udziału zawodników Ldk! w Mistrzostwach Polski Młodzików

Analiza udziału zawodników Ldk! w Mistrzostwach Polski Młodzików

(Mały Memoriał J. Kusocińskiego) w latach 2015-2021.

      Z chwilą uruchomienia programu Lekkoatletyka dla każdego! uczestnicy projektu biorą udział nie tylko w zajęciach treningowych, a co wydaje się oczywiste, również i w zawodach lekkoatletycznych.

Fot. 1 Uczestnicy Ldk! podczas Ogólnopolskich Halowych Zawodów Ldk! w Toruniu w 2018r.

Ważnymi zawodami na początku kariery sportowej dla młodzieży są Mistrzostwa Polski, które to rozpoczęły się w 1955 roku. Można więc rzec, że w tym roku mija 66-lecie tej imprezy. W okresie rozgrywania tych zawodów przyjmowały one różną nazwę.

I tak w 1955 roku przeprowadzono, po raz pierwszy, zawody pn. Mistrzostwa Polski młodzików.

W latach 1955-1971 zawody te, choć nie rokrocznie, były rozgrywane dla zawodników, którzy nie ukończyli 16 roku życia. Trzeba tu wspomnieć, że w 1962 roku (Łódź) Irena Szewińska- wtedy Kirszenstein zwyciężyła w trzech konkurencjach (100m, skok w dal, skok wzwyż). Pod koniec lat sześćdziesiątych rozgrywano Ogólnopolskie Mistrzostwa Młodzieży Szkolnej. Podczas 6. edycji tych zawodów (Szczecin 1972) ograniczono wiek uczestników do 15 roku życia. Można przyjąć, że były to pierwsze mistrzowskie zawody w kategorii U16. Miano  Małego Memoriału Janusza Kusocińskiego, zawody przyjęły w roku 1984 podczas mistrzostw dla kategorii młodzik, rozgrywanych w Bydgoszczy. Celowo zrezygnowano z nazwy „Mistrzostwa Polski”, gdyż sztab szkoleniowy PZLA uważał, że zawody dla tej kategorii, z takim tytułem, niepotrzebnie napędzają rywalizację, co miało przyczyniać się do tzw. wczesnej specjalizacji. Dopiero w 2012 roku w Słubicach wrócono do nadania Małemu Memoriałowi im. J. Kusocińskiego rangi Mistrzostw Polski. (informacje nt. zawodów dzięki uprzejmości P. Janusza Rozuma)

Obecnie zawody mistrzowskie dla 14 i 15 latków noszą nazwę: PZLA Mistrzostwa Polski U16,  Mały Memoriał Janusza Kusocińskiego.

Tab1. Zestawienie udziału zawodników w MP młodzików 2015-2018

   Ze względu na start programu Ldk! w 2014 roku ilość uczestników Ldk! nie mogła być duża. W pilotażu uczestniczyło pięć województw. Do 2018 roku można zauważyć stały przyrost ilości uczestników Ldk! w porównaniu do ogólnego  udziału wszystkich startujących w mistrzostwach.

Tab. 2 Zestawienie udziału zawodników w MP młodzików 2019-2021

  W latach 2019-2021 utrzymuje się wysoki odsetek uczestników Ldk! w stosunku do wszystkich startujących

Fot 3. Uczestniczki biegu podczas  PZLA MISTRZOSTW POLSKI U16 / MAŁEGO MEMORIAŁU J. KUSOCIŃSKIEGO, BEŁCHATÓW 22-23.09.2018

Ilość wyników należy rozumieć, jako sumę tzw. osobo-startów , gdzie na osobo-start składa się udział zawodnika w 1. bądź więcej konkurencji, wynikający z regulaminu zawodów.

Wykres 1 Udział zawodników Ldk! w ujęciu procentowym w analizowanych parametrach

     Wpływ zawodników Ldk! na większość badanych parametrów  jest wysoki, szczególnie w latach 2019-2021. Nie mniej w ilości zdobytych klas I w 2018 jest zerowy, gdyż żaden uczestnik Ldk! nie uzyskał wyniku na poziomie I klasy sportowej. Zresztą w roku 2018 można powiedzieć, że ogólnie uzyskano mniej klas I-ch (jedna I klasa) i II-ch, co świadczy o nieco niższym poziomie wynikowym tych zawodów w porównaniu do lat poprzednich i następnych. Przyczyny obniżenia poziomu wyników w 2018 roku mogą być wielorakie. Przede wszystkim jednak zawody w Bełchatowie odbyły się w fatalnych warunkach atmosferycznych. Przy okazji należy wspomnieć zwycięstwa Krzysztofa Różnickiego w biegu na 600m (1:22.02) i Kacpra Lewalskiego w biegu na 1000m (2:36.80), którzy przebojem wdarli się w 2021 roku do czołówki europejskich halfmilerów.

Fot. 4 Krzysztof Różnicki w wywiadzie udzielanemu Markowi Wódeckiemu (Bełchatów 2018)

 Wykres 2 Ilość wyników zawodników Ldk! w latach 2015-2021

      Ilość wyników zawodników Ldk!  jest wzrastając,  szczególnie w latach 2019-2021, co koreluje także ze wzrostem poziomu wyników MP młodzików.

Wykres 3 Ilość I-ch klas sportowych w poszczególnych latach

 

Wykres 4 Ilość I-ch klas sportowych zawodników Ldk! w poszczególnych latach

Wykres 5 Ilość II-ch i III-ch klas w poszczególnych latach

   

Wykres 6 Ilość II-ch i III-ch klas sportowych zawodników Ldk! w poszczególnych latach

    Poziom sportowy mierzony ilością uzyskanych klas sportowych (I-III) przedstawia tendencję wzrostową analizując wszystkie wyniki. Nie mniej dynamika wzrostu analizowanych wyników jest wyższa na wykresach przedstawiających osiągnięcia zawodników Ldk!

Wykres 7 Ilość zajętych miejsc od I-VIII w poszczególnych latach

     Przyglądając się wykresowi  można stwierdzić, iż zawodnicy Ldk! uzyskują coraz lepsze wyniki, gdyż ilość miejsc na podium systematycznie wzrasta. To samo zjawisko występuje w przypadku zdobyczy w pierwszej ósemce.

Wpływ projektu Ldk! na poziom sportowy i rozwój lekkiej atletyki w Polsce jest widoczny.

Fot. 5 Maja Słodzińska pokonuje kolejną przeszkodę (Mistrzostwa Polski Karpacz 2021)

    Należy zadbać o to, aby jak największa ilość uczestników Mistrzostw Polski młodzików znalazła wartościowe miejsca w sporcie dorosłych i osiągnęła przysłowiowy "olimpijski" poziom.                       Opracował: Marek Wochna

Zdjęcia: M.Biczyk/T.Kasjaniuk, PZLA

Kolejne podsumowania: Mistrzostwa Polski U18 i U20

 

 

 

Podobne artykuły

Lekcja żywieniowa - Prawidłowe nawodnienie

autor: Jesień Paweł - 2 Grudzień 2021

Halowa Olimpiada Ldk! - Wyniki

autor: Jesień Paweł - 18 Listopad 2021