HMP U18 oraz U20 - analiza województw - część III
Część III.
Województwa: podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie
Tab.1 Zestawienie udziału zawodników oraz zdobytych medali
województwo | HMP 2021 | Udział K | Udział M | RAZEM | Udział zawodników | Medale | |||||
Ldk! | Ogółem | Ldk! | Ogółem | Ldk! | Ogółem | Ldk! | Ldk! | Ogółem | Skuteczność Ldk! | ||
podkarpackie | U18 | 12 | 12 | 12 | 16 | 24 | 28 | 85,71% | 10 | 14 | 71,43% |
U20 | 5 | 11 | 6 | 11 | 11 | 22 | 50,00% | ||||
podlaskie | U18 | 9 | 10 | 3 | 7 | 12 | 17 | 70,59% | 7 | 8 | 87,50% |
U20 | 5 | 7 | 9 | 11 | 14 | 18 | 77,78% | ||||
pomorskie | U18 | 15 | 21 | 19 | 37 | 34 | 58 | 58,62% | 7 | 14 | 50,00% |
U20 | 14 | 22 | 12 | 23 | 26 | 45 | 57,78% | ||||
śląskie | U18 | 28 | 35 | 16 | 26 | 44 | 61 | 72,13% | 8 | 13 | 61,54% |
U20 | 8 | 21 | 11 | 28 | 19 | 49 | 38,78% | ||||
średnia | 63,92% |
Podobnie, jak w poprzednich 8 analizowanych województwach blisko 2/3 (63,92 %) wszystkich uczestników Halowych Mistrzostw Polski w obu kategoriach, to zawodnicy, którzy byli objęci projektem Lekkoatletyka dla każdego! Wysoki udział zawodników spod znaku Ldk! występuje w województwie podlaskim, odpowiednio: U18- 70,59%, U20-77,78%. Także w przypadku tego województwa udział w zdobyczach medalowych zawodników szkolonych w programie Ldk! jest wysoki i wynosi 87,50%. Na uwagę zasługuje postawa lekkoatletów z województwa podkarpackiego, którzy ogółem zdobyli na HMP U18 i U20 14 medali (10 Ldk!).
Zestawienie medali w poszczególnych województwach.
Tab.2 Województwo podkarpackie
Kategoria | Konkurencja | Medal | Wynik | Zawodnik/-czka | Klub | Trener/-rka |
U18 | 200m | srebrny | 25.15 | GAWEŁ Martyna | LKS Stal Mielec | TORBA Agnieszka, TORBA Tomasz |
kula | srebrny | 14.44 | KICIŃSKA Anna | UKS Tempo 5 Przemyśl | WOJCIECHOWSKI Leszek | |
chód 3km | brązowy | 14:44.19 | MAŁASZEWICZ Julita | LKS Stal Mielec | KULIG Marzena, TORBA Agnieszka | |
w dal | brązowy | 6.67 | KAMIŃSKI Daniel | LKS Stal Mielec | TORBA Tomasz | |
3 skok | srebrny | 13.77 | RÓG Jakub | LKS Stal Mielec | TORBA Tomasz | |
chód 5km | srebrny | 24:43.33 | GOŁĄBEK Kacper | MKS Stal Nowa Dęba | ZIĘBA Julian | |
U20 | 60m | srebrny | 7.61 | NIEMCZYK Magdalena | UKS Tiki-Taka Kolbuszowa | KARKUT Bogdan, ŻĄDŁO Jacek |
200m | srebrny | 24.45 | NIEMCZYK Magdalena | UKS Tiki-Taka Kolbuszowa | KARKUT Bogdan, ŻĄDŁO Jacek | |
60m | srebrny | 6.78 | WDOWIK Oliwer | CWKS Resovia Rzeszów | MAZUR Janusz | |
200m | brązowy | 21.97 | WDOWIK Oliwer | CWKS Resovia Rzeszów | MAZUR Janusz |
Województwo podkarpackie było rewelacją tegorocznych halowych mistrzostw Polski. Wyróżnili się: Magdalena Niemczyk, dwukrotna srebrna medalistka- trenerzy Jacek Żądło i Bogdan Karkut, oraz Oliwer Wdowik, zdobywca dwóch medali, podopieczny Janusza Mazura.
Tab.3 Województwo podlaskie
Kategoria | Konkurencja | Medal | Wynik | Zawodnik/-czka | Klub | Trener/-rka |
U18 | 600m | brązowy | 1:35.54 | KRAWCZYŃSKA Martyna | KS Prefbet-Sonarol | KORYTKOWSKI Andrzej |
w dal | brązowy | 5.43 | BOGUSZEWSKA Klaudia | KS Podlasie Białystok | BOROWIK Włodzimierz GRYNIEWICZ Wiktor | |
wzwyż | srebrny | 1.98 | KONOPKO Piotr | LUKS Hańcza Suwałki | JUTKIEWICZ Jaroslaw | |
U20 | wzwyż | złoty | 1.74 | JANKOWSKA Aleksandra | KS Podlasie Białystok | GRYNIEWICZ Wiktor |
60m pł | brązowy | 8.05 | RYBACKI Kornel | LUKS Hańcza Suwałki | STACHURSKA Agnieszka, JUTKIEWICZ Jaroslaw | |
w dal | srebrny | 6.96 | TOMCZYK Wojciech | KS Podlasie Białystok | NAZARKIEWICZ Robert | |
kula | brązowy | 16.85 | STARAK Radosław | KS Podlasie Białystok | ZABAWSKI Przemysław, ZAJKOWSKA Barbara, SUPROŃ Jarosław |
Dobre wyniki z tego województwa uzyskali: Martyna Krawczyńska w biegu na 600m- trener Andrzej Korytkowski, Aleksandra Jankowska w skoku wzwyż- trener Robert Nazarkiewicz oraz Radosław Starak w pchnięciu kulą- trener Przemysław Zabawski
Tab.4 Województwo pomorskie
Kategoria | Konkurencja | Medal | Wynik | Zawodnik/-czka | Klub | Trener/-rka |
U18 | wzwyż | złoty | 1.74 | GRABOWSKA Hanna | AML Słupsk | KOPEĆ Bernadeta |
tyczka | złoty | 3.80 | BARTEL Maria | AZS-AWFiS Gdańsk | KOZŁOWSKI Mateusz, SZYMCZAK Edward | |
200m | złoty | 22.20 | ZAKRZEWSKI Marek | AML Słupsk | CZUBAK Tomasz | |
wzwyż | złoty | 2.01 | MAŁEK Kewin | AML Słupsk | KOPEĆ Bernadeta | |
U20 | 400m | brązowy | 56.81 | PIETROŃ Monika | SKLA Sopot | ANDRZEJCZAK Paweł |
800m | złoty | 1:49.77 | RÓŻNICKI Krzysztof | GKS Cartusia Kartuzy | KRÓL Krzysztof | |
wzwyż | brązowy | 2.06 | NIELUB Jakub | AML Słupsk | KOPEĆ Bernadeta |
Sensacyjny zwycięzca na 800m Mistrzostw Polski seniorów 2020 z Włocławka, wtedy jeszcze junior młodszy Krzysztof Różnicki pewnie zwyciężył w biegu na 800m, uzyskując dobry wynik 1:49,77 (w tym roku poprawił rekord Polski U20 na 800m- 1:48,55)- trener Krzysztof Król
Tab.5 Województwo śląskie
Kategoria | Konkurencja | Medal | Wynik | Zawodnik/-czka | Klub | Trener/-rka |
U18 | 2000m | brazowy | 6:19.37 | MALINA Rozalia | MKS-MOS Płomień Sosnowiec | PASZTA Wiesław, GÓRECKA Małgorzata |
300m | srebrny | 35.08 | MIKOŁAJCZAK Szymon | MKS Czechowice-Dziedzice | HOMA Wioleta | |
1000m | srebrny | 2:29.47 | HERZYK Kamil | SLiS JUST TEAM Bielsko-Biała | KOS Kamil | |
U20 | 800m | złoty | 2:17.83 | PORĘBSKA Karolina | MKS-MOS Płomień Sosnowiec | PASZTA Wiesław PASZTA Anna |
400m | złoty | 47.92 | GRZEGORZEWICZ Patryk | MKS-SMS Victoria Racibórz | MORKA Piotr | |
5 bój | brazowy | 4735 | ŻYŁA Rafał | MKS-SMS Victoria Racibórz | SKALIK Joanna | |
1500m | brazowy | 3:50.18 | WYDERKA Maciej | MKS-MOSM Bytom | SZCZYRK Janusz | |
3000m | brazowy | 8:31.50 | ROMBERG Adrian | MKS-MOSM Bytom | SZCZYRK Janusz |
Wyróżniający się zawodnicy to: Szymon Mikołajczak, zdobywca srebrnego medalu w biegu na 300m- trenerka Wioletta Homa, Patryk Grzegorzewicz zwycięzca biegu na 400m- trener Piotr Morka.
W IV- ostatniej części przedstawimy analizę województw świętokrzyskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego.
Opracowanie - Marek Wochna.