Lekkoatletyka na Igrzyskach Olimpijskich - Biegiem przez lekką atletykę - Cz.III

Historia i rozwój lekkiej atletyki w Polsce i na świecie.

Igrzyska biegami stoją- suplement

     Do historii przechodzą Igrzyska Olimpijskie  Tokio 2020, które z powodu pandemii zostały rozegrane w 2021 roku. Tym samym do annałów Igrzysk Olimpijskich  wpisują się jej bohaterowie. I tym razem największe uznanie sportowego świata było dziełem przedstawicieli konkurencji biegowych. Wielu kibiców, sympatyków i obserwatorów lekkoatletycznych zawodów zapamiętało wielkie zmęczenie i reakcję organizmu biegaczki jednej z gwiazd tych Igrzysk. Holenderska lekkoatletka Sifan Hassan uczestnicząc w tych Igrzyskach, jako pierwsza w historii wystartowała w biegach na 1500m, 5000m i 10000m. We wszystkich tych biegach stanęła na podium: 5000m-złoto, 1500m-brąz, 10000m- złoto. W tym czasie biorąc udział w kwalifikacjach i w rozgrywkach finałowych (w sumie 6 biegów)  przebiegła dystans 24,5 km.  Nikt przed tą, niebywałą sportsmenką, pochodzącą z Etiopii,  nie dokonał tego, a do historii przejdzie jej walka ze zmęczeniem na finiszowych metrach biegu na 10000m.

  Sifan Hasan na mecie

 

     Nie mniejsze zmęczenie występowało u naszych lekkoatletek uczestniczących w biegach sztafetowych: w biegu mieszanym 4x400m (złoto) i w biegu na 4x400m kobiet (srebro). Trzeba niesamowitej odporności fizycznej i psychicznej oraz właściwej reakcji na zmęczenie, aby pokonać trudy biegów eliminacyjnych i finałowych dystansu  400m, uznanym za jeden z najbardziej wyczerpujących biegów ze względu ból mięśni i wysiłek psychiczny występujący podczas finiszowych metrów .Tak, oto  trener Aleksander Matusiński  motywował zawodniczki przed biegiem: „że jeśli mięśnie odmówią posłuszeństwa, to mamy biec sercem” : cyt. za Małgorzatą Hołub-Kowalik(trener Zbigniew Maksymiuk). Te słowa oddają charakter tego dystansu i wysiłek włożony w jego przebiegnięcie. Dla wielu kibiców nasze panie ( wspomniana wyżej pani Małgorzata, Natalia Kaczmarek (trener Marek Rożej), Iga Baumgart-Witan (trenerka Iwona Baumgart) i Justyna Święty-Ersetic (trener Aleksander MatusińskI, w eliminacjach 4x400m Anna Kiełbasińska- trenerka Urszula Bhebhe) są podziwiane za determinację i zostawienie serc na bieżni. Oczywiście należy wspomnieć o niezbędnym wsparciu mężczyzn w biegu mieszanym: Kajetanie Duszyńskim (trener Krzysztof Węglarski), Dariuszu Kowaluku (trener Andrzej Wołkowycki) i Karolu Zalewskim (trener Jakub Ogonowski). którzy doskonale wpisali się w scenariusz tego biegu i walnie przyczynili się do zdobycia złotego medalu sztafety.

  Złota sztafeta w biegu mieszanym 4x400

Bijąc rekordy Świata płotkarze i płotkarka,  biegający na dystansie 400 m przez płotki, stali się niekwestionowanymi liderami biegów sprinterskich i biegów przez płotki tych Igrzysk. Norweg Karsten Warholm  (45,94s.), jak i amerykański płotkarz Rai Benjamin (46,17s.) w finałowym w biegu na 400 m przez płotki mężczyzn poprawiają rekord Świata pokonując ten dystans w tempie iście kosmicznym. Z kolej wśród kobiet  amerykanka Sydney McLaughlin ustanawia rekord Świata na poziomie 51,46 s.

 Fascynujący finisz biegu na 400m pł. mężczyzn

     Najwszechstronniejszą lekkoatletką wszechczasów, zdobywając podczas tokijskich Igrzysk 2 medale (złoto i brąz) została Allyson Felix. Ta amerykańska lekkoatletka na dystansach  sprinterskich (200, 400, 4x100, 4x400) zdobyła w sumie 11 medali, w tym 7 złotych.

  Alyson Feliks pierwsza od lewej

    Z kolei jamajska królowa sprintu, Elaine Thompson-Herah, zdobyła swój piąty złoty medal olimpijski (Rio de Jaineiro, Tokio), prowadząc Jamajkę do zwycięstwa w biegu rozstawnym  4x100 m.

     Do wyróżniających się lekkoatletów tych Igrzysk należały:  trójskoczkini Yulimar Roja, rodem  z Wenezueli,  która poprawiła rekord Świata z brodą Inesy Krawiec (15,50m), uzyskując w trójskoku 15,67m oraz  Anita Włodarczyk (trener Ivica Jjakieljic) zdobywając na kolejnych Igrzyskach trzeci złoty medal, a której perypetie zdrowotne podczas przygotowań do Igrzysk  nie wróżyły sukcesu.

 Anita Włodarczyk na najwyższym stopniu podium

     Niespodziankę sprawili indyjski oszczepnik Neeraja Chopry, który pokonał niemiecko-czeską koalicję oszczepników z faworyzowanym Niemcem, posiadaczem najlepszego wyniku Johannes Vetterem oraz w biegu na 100m reprezentant  Włoch Lamont Marcell Jacobs, łamiąc zasadę zwycięstw amerykańsko-jamajskich sprinterów w ostatnich 5. rozdaniach Igrzysk. Przy okazji dwukrotnie poprawiał rekord Europy, doprowadzając go do poziomu 9.80s.

    Wśród nowych gwiazd, które zaistniały na firmamencie światowej, lekkoatletycznej arenie, znalazły się nastolatki:  amerykanka Athing Mu z  i  brytyjka Keely Hodgkinson, które to w wieku zaledwie 19 lat, w biegu na 800 metrów, zdobyły odpowiednio złoto i srebro.

     Doskonale na tle gwiazd światowej lekkiej atletyki spisali się Polacy.  W klasyfikacji medalowej zostaliśmy, za amerykanami i jamajczykami, trzecią potęgą tych Igrzysk, zdobywając 9 medali (4 złote, 2 srebrne, 3 brązowe).

Wspomniana wyżej Anita Włodarczyk,  Malwina Kopron-trener  Witold Kopron (brąz), jak i mężczyźni: Wojciech Nowicki- trenerka Malwina Wojtulewicz (złoto) i Paweł Fajdek- trener Szymon Ziółkowski (brąz),  stanęli na podium olimpijskim, przysparzając Polsce 4 olimpijskie medale i miano polskiej szkoły rzutu młotem.

 

 Wojciech Nowicki w kole

    Maria Andrejczyk-trener Karol Sikorski, osiągając 64.61m w drugiej próbie nie oddała do końca wywalczonej pozycji wiceliderki  konkursu rzutu oszczepem i wywalczyła srebrny medal. Należy przypomnieć, że w Rio de Jaineiro w 2016 roku, mając prawie brązowy medal w kieszeni, przegrała w ostatnim rzucie z  czeską oszczepniczką, rekordzistką Świata, Barborą Szpotakową zaledwie o 3 cm.

     Niezwykłą karierę w biegu na 800m zanotował Patryk Dobek, finalista Mistrzostw Świata z roku 2015 (Pekin) w biegu na 400 mpł (trener Krzysztof Szałach). Trenując obecnie  ze Zbigniewem Królem do dystansu 800m zaledwie 8 miesięcy, wygrywa na tym dystansie Halowe Mistrzostwa Europy w Toruniu (2021),  i co należy uznać za niespodziankę w najważniejszym starcie tego roku, podczas IO, przybiega na trzecim miejscu zdobywając brązowy medal.

  Patryk Dobek na mecie

     Rekordy życiowe podczas tych zawodów, oprócz Wojciecha Nowickiego ustanowiło troje lekkoatletów.

Płotkarka  Pia Skrzyszowska w biegu eliminacyjnym poprawiła czasem 12.75 rekord życiowy i awansowała do półfinału tego biegu. Warto zaznaczyć, że wspomniana zawodniczka uczestniczyła w programie Lekkoatletyka dla każdego! Oprócz niej uczestnikami Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, reprezentującymi program Lekkoatletyka dla każdego! byli:

Kornelia Lesiewicz z Gorzowa Wlkp. (trener Sebastian Papuga) i Patryk Grzegorzewicz z Raciborza (trener Piotr Morka).

 Michał Rozmys w biegu na 1500m, gdzie w półfinale dobiegł do mety bez 1 pantofla lekkoatletycznego, zostając dokooptowany do biegu finałowego, uzyskuje wartościowy rekord życiowy w finale tego biegu 3:32.67. Joanna Linkiewicz w eliminacjach doskonale pobiegła i awansowała do półfinału, z nowym rekordem życiowym,  w biegu na 400 m ppł.

    A na koniec:  „Ale beka”. Do historii lekkiej atletyki Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020, przejdzie dosłownie i w przenośni polski lekkoatleta Dawid Tomala, który po przekroczeniu linii mety chodu sportowego wypowiedział te słowa. Po raz ostatni na tej imprezie rozgrywano chód sportowy na dystansie 50 km. Na następnych Igrzyskach w Paryżu w 2024 roku, odbędzie się chód sportowy na 35 km zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn- wszystkie konkurencje lekkoatletyczne rozgrywane na Igrzyskach Olimpijskich będą w takiej samej ilości u kobiet i mężczyzn.  Gdy „odchodził” rywalom na 30. km tego dystansu nikt nie przypuszczał, że jest to atak, który zwieńczy dekoracja tego zawodnika złotym medalem olimpijskim.

 

 Meta i gest radości Dawida Tomali

      W tym przypadku należy wspomnieć innego, niespodziewanego złotego medalisty Wojciecha Fortunę.  Również nikomu by nie przyszło do głowy, przed rozegraniem zawodów na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, w pamiętnym roku 1972, w Sapporo, że zdobędzie złoty medal w skokach narciarskich. Dawid Tomala widząc podczas rozgrzewki skocznię Okurayama, prawdopodobnie nie przypuszczał, że ta pamiętna chwila z 1972 roku być może natchnęła przyszłego mistrza olimpijskiego w chodzie, dodała sil do pokonania swoich słabości i rywali. Czasami tak bywa, że ludzie, w których nikt nie wierzy, czynią rzeczy nie do uwierzenia.

Medaliści Tokio 2020:

ZŁOTY MEDAL

Anita Włodarczyk (rzut młotem)

Wojciech Nowicki (rzut młotem)

Dawid Tomala (chód na 50 km)

Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński, el. Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Dariusz Kowaluk (sztafeta mieszana 4×400 metrów)

SREBRNY  MEDAL

Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Justyna Święty-Ersetic, el Anna Kielbasińska (sztafeta kobiet 4×400 metrów)

Maria Andrejczyk (rzut oszczepem)

BRĄZOWY MEDAL

Malwina Kapron (rzut młotem)

Paweł Fajdek (rzut młotem)

Patryk Dobek (800 metrów)

Medale polskiej lekkoatletyki na IO (66 medali)

Złote medale                   29

Srebrne medale               20

Brązowe medale              17

Najwięcej medali zdobyli:

Irena Szewińska                              7            (3 złote, 2 srebrne, 2 brązowe)

Robert Korzeniowski                      4            (4 złote)

Teresa Ciepły                                  3             (1 złoty, 1 srebrny, 1 brązowy)

Józef Szmidt                                    2             (2 złote)

Tomasz Majewski                           2             (2 złote)

Anita Włodarczyk                           3             (3 złote)

Iga Baumgart-Witan                     2             (1 złoty, 1 srebrny)

Justyna Święty-Ersetic                  2             (1 złoty, 1 srebrny)

Małgorzata Hołub-Kowalik           2             (1 złoty, 1 srebrny)

Natalia Kaczmarek                         2             (1 złoty, 1 srebrny)

 

  Opracował: Marek Wochna

  Zdjęcia: M.Biczyk

 

 

 

 

 

 

 

 

Podobne artykuły

EKOatleci Parki Narodowe - ruszają zajęcia!

autor: Jesień Paweł - 9 Wrzesień 2021